YAYIN AKIŞI
magazin

728x90

header-ad

468x60

header-ad

7 Ocak 2018 Pazar

2018 sanat takvimi


Sanat dünyası 2018’e hazır. İşte Avrupa’da kaçırılmaması gereken sergiler, bienaller, yeni açılacak müzeler ve dünyanın dört bir yanından sanat fuarlarıyla 2018 sanat takvimi.


2017 yılı, Venedik Bienali, Documenta ve Skulptur Projekte Münster gibi on yılda bir eşzamanlı gerçekleşen etkinliklerle yoğun geçse de, uluslararası önemli etkinliklerin çoğu Avrupa’daydı. Bu yıl ise sanat takvimi dünyanın dört bir yanına yayılmış durumda. Dünyanın her köşesinde, her ay bir bienal başlıyor!

2018’de sanat dünyasını takipte kalabilmek için sanatseverleri epey geniş bir rota bekliyor. Sanat takvimi şubatta Dhaka Sanat Zirvesi’yle başlayacak, aralıkta Art Basel Miami Fuarı ve Kochi-Muziris Bienali ile sona erecek. Yıl boyunca Sydney, Sao Paulo, New York ve Baltık ülkelerinde önemli sergiler var. Dahası, bir dizi yeni bienal ve trienal geliyor: Riga ve Bangkok’da ilk kez bienal gerçekleşecek. Ohio, yeni bir trienal olan Front’un lansmanını yapacak.

VICTORIA AND ALBERT MÜZESİ İSKOÇYA’DA

2018 yılı için pek çok yeni müze projesi olsa da beni en heyecanlandıranlardan biri Londra’daki Victoria & Albert Müzesi’nin yeni açılacak İskoçya şubesi! Dundee kentinde, ülkenin zengin tasarım mirasını yansıtacak yapı, 2020 Tokyo Olimpiyat Stadyumu’nu tasarlayan mimar Kengo Kuma’ya ait. Öngörülenin yaklaşık iki katına çıkan müze maliyeti 100 milyon doların üzerinde... Tay Nehri’nin kıyısında yer alan proje İskoç şehrinin 1.3 milyar dolarlık sahil dönüşümünün merkezi bileşenlerinden biri. V&A Londra ise müzenin fotoğraf sanatına adanan ek binasının hazırlıklarında... 500 bin fotoğrafa ev sahipliği yapacak binanın yaz sonu açılması bekleniyor.


« GERİ
İLERİ »

Facebook Comments23 APPID