YAYIN AKIŞI
magazin

728x90

header-ad

468x60

header-ad

17 Ocak 2018 Çarşamba

Apple'ın uzay gemisi hazırApple'ın 5 milyar dolar harcayarak inşa ettiği yeni merkezi tamamlandı. Şirket artık yeni teknolojilerini Apple Park'ta geliştirecek.

Apple'ın Cupertino'da inşa ettirdiği 5 milyar dolarlık kampüsü nihayet tamamlandı. Şirket artık uzay gemisine benzetilen bu merkezden yönetilecek.Apple Park isimli merkez ofisinin ön kapısı dev bir camdan yapılmış. Kampüs yukarıdan bakıldığında bir golf sahasını andırıyor.Apple, kampüsün dört bir yanında yerel bitki örtüsüne uygun ağaçlar yerleştirmiş.Yapay göl dikkat çekici mavilikte bir görüntü oluşturuyor.Kampüsün böyle tasarlanmasının amacı, insanların sürekli birbirleriyle karşılaşmalarını ve fikir alışverişi yapmalarını sağlamak.1000 koltuk kapasiteli Steve Jobs Tiyatrosu'nda tanıtılan ilk ürün iPhone X oldu.Apple bu kampüsü inşa etmek için uzun yıllar ve milyarlarca dolar harcadı.Kampüsün drone’larla çekilen inşa fotoğrafları, Apple’ın yeni karargahını farklı bir açıdan gözler önüne serdi.Apple’ın toplam 5 milyar dolar masrafla inşa ettiği kampüsün 2017’nin sonunda tamamlanması bekleniyordu. Kampüsün büyük inşaat işleri tamamlanırken, arazide ağaçlandırma çalışmaları sürüyor. Şirketin eski merkezinin bulunduğu Cupertino bölgesinde inşa edilen Apple Park, çember şeklindeki tasarımıyla bir uzay gemisini andırıyor.

Nisan 2017’den başlayarak kampüsün tamamlanan bölümlerine çalışanlarını taşımaya başlayan Apple, 12.000 merkez çalışanını önümüzdeki altı ay içerisinde yeni merkez ofisine taşımayı planlıyor.Apple’ın ürün tasarımlarından sorumlu başkan yardımcısı Jonathan Ive ve ekibi, yeni kampüse taşınan ilk Apple çalışanlarından oldular.Apple yeni kampüsünü yarım milyar dolara mal etmeyi planlıyordu fakat ortaya çıkan maliyet bundan bir hayli yüksek.Yalnızca arazi 160 milyon dolara satın alınırken, uzay gemisine benzeyen kampüsün bütçesi 5 milyar dolara kadar çıktı.Apple ayrıca kampüsün tamamlanan bölümlerine ziyaretçiler kabul etmeye başladı. Ziyaretçiler bu bölümleri ziyaret ederken Apple ürünleri de satın alabiliyor.Yeni kampüste adını Apple’ın kurucusu Steve Jobs’tan alan ve etkinliklere ev sahipliği yapacak bir sahne bulunuyor. Neredeyse bir yıldır kampüsün üzerinde drone uçuran Matthew Roberts, Apple Park’a dair en yeni fotoğrafları ve yapılan son rötuşları gözler önüne seriyor.Binlerce ağacın dikildiği, çatıların güneş panelleriyle kaplandığı ve yolların döşendiği kampüsün spor salonu etrafında bir takım arazi çalışmaları hâlâ sürüyor.

Kampüsün büyük girişinde bir toplanma alanı ve kafe yer alıyor. Apple bu alanı tamamen yeşillendirmiş durumda.Apple Park’ın güvenlik kontrol noktaları ise bir süredir faaliyette.Kampüsün arkasındaki fikirlerden birisi de iç ve dış alanlar arasındaki farkı olabildiğince azaltmayı amaçlıyor.Bu nedenle kampüsün iç bölümlerine de meyve ağaçları dikiliyor.Apple Park’ın tam merkezinde yer alan çeşme de tamamlandı.Steve Jobs Tiyatrosu'nun dev çatısı böyle getirildi.Kampüs dünyadaki en büyük güneş enerjisi çatılarından birine sahip. Apple Park’ın çatısında bulunan güneş panelleri 17 megawatt elektrik üreterek, kampüsün enerji ihtiyacının yüzde 75’ini karşılayacak.

Ayın başında açılan ziyaretçi merkezi, kampüsün halka açık olacak birçok alanından yalnızca bir tanesi.Spor salonu etrafında yapılan çevre çalışmaları henüz bitirilmedi.7.000 kadar ağaca ev sahipliği yapacak kampüsün, geri dönüştürülmüş su kullanacağı da belirtilenler arasında.Apple Park, inşası tamamlandığında bir hayli beğeni toplayacağa benziyor.
« GERİ
İLERİ »

Facebook Comments23 APPID