YAYIN AKIŞI
magazin

728x90

header-ad

468x60

header-ad

2 Ocak 2018 Salı

Hollywood'da cinsel tacize karşı kampanya


Hollywood'da 300'den fazla kadın oyuncu, yönetmen, yapımcı ve yazar, cinsel istismara karşı kampanya başlattı.

Aralarında Natalie Portman, Emma Stone gibi dünyaca ünlü kadın  oyuncuların da olduğu 300'den fazla kadın oyuncu, yönetmen ve yazar, film  endüstrisi ve diğer sektörlerdeki sistematik cinsel tacizle mücadele etmek için  "Time's Up" adlı kampanya düzenledi.

Kampanyaya ilk etapta 13 milyon dolar bağışta bulunuldu. Bu para, iş  yerlerinde cinsel istismara maruz kalan kadın ve erkeklere yasal destek sağlamak  için kullanılacak.

Kampanya kapsamında bu yılki Altın Küre Ödül Töreni'nde kırmızı halıda  yürüyecek kadınlara cinsel tacize karşı farkındalık yaratmak için siyah elbise  giymesi çağrısı da yapıldı.

ABD'li film yapımcısı Harvey Weinstein ve ABD'li aktör Kevin Spacey  gibi bir çok kişinin adının karıştığı taciz iddiaları, ülke gündeminden düşmedi.

Spacey'nin 1986'da 14 yaşındaki Amerikalı aktör Anthony Rapp'i taciz  ettiği iddia edilmişti. Hollywood'un ünlü isimleri Gwyneth Paltrow, Rose McGowan,  Angelina Jolie ve Ashley Judd dahil birçok kadın oyuncu ise Weinstein'ın  kendilerine uygunsuz davranışlarda bulunduğunu öne sürmüştü. İngiliz sinema  oyuncusu Lysette Anthony de  1980'li yıllarda Weinstein'ın cinsel tacizine maruz  kaldığını ileri sürmüştü.

ABD'nin önemli TV program yapımcılarından Charlie Rose'un (75) CBS  kanalındaki programı, 8 kadının "cinsel taciz" iddiasında bulunması üzerine  yayından kaldırılmıştı.

New York Times (NYT) gazetesi de hakkındaki cinsel taciz iddiaları  üzerine soruşturma açtığı Beyaz Saray muhabiri Glenn Thrush'ın (50) görevinden  uzaklaştırıldığını açıklamıştı.


TIME dergisi ise cinsel taciz skandallarında maruz kaldıkları  istismarlar konusunda sosyal medyada #metoo (ben de) etiketiyle kampanya  başlatarak sessizliğini bozan insanları "Yılın Kişisi" seçmişti.
« GERİ
İLERİ »

Facebook Comments23 APPID