YAYIN AKIŞI
magazin

728x90

header-ad

468x60

header-ad

17 Ocak 2018 Çarşamba

Ilk 8 gezegenli yıldız sistemi keşfedildi

NASA, Dünyadan 2,545 ışıkyılı uzaklıkta Güneş benzeri bir yıldız olan Kepler-90’ı çevreleyen sekiz gezegenli bir sistemin keşfine dair açıklamalarda bulundu.

NASA, Google ile birlikte geliştirdikleri bir yapay zeka aracılığıyla Kepler Uzay Aracı ile Kepler Uzay Gözlem Alanı’nda yaptıkları gözlemlerle oluşturulan verileri,uzun bir süredir işliyordu.

Bilgisayarların “öğrenmesini” sağlayan yapay zeka temelli bir yaklaşımla, Kepler teleskobunun dış gezegenler (exoplanets) olarak bilinen Güneş Sistemi dışındaki gezegenlerden aldığı ve kaydettiği veriler kullanılarak, gezegenler tanımlayabiliyor.

Bu yolla Kepler-90 adı verilen ve Güneş Sitemi’ne benzer olan ilk 8 gezegenli yıldız sistemi keşfedilmiş oldu.

Kepler-90 Dünya’ya 2,545 ışıkyılı uzaklıkta ve yeni keşfedilen sistemdeki Kepler-90i gezegeni ise 14.4 günde yörüngesinde tam bir tur atmış oluyor. Dünyamıza göre %30 daha büyük olan Kepler-90i gezegeninin kendi yıldızına yakınlığından dolayı sıcaklığının Merkür gezegenin sıcaklığı seviyelerinde, 800 Fahrenheit derece olduğu düşünülüyor. Kepler-90 Sisteminde en dış gezegen olan Kepler-90h’nin kendi güneşine mesafesi ise Dünya’nın Güneş’e mesafesi ile benzer.
« GERİ
İLERİ »

Facebook Comments23 APPID