YAYIN AKIŞI
magazin

728x90

header-ad

468x60

header-ad

7 Ocak 2018 Pazar

Kalkıştan önce uçaktan inebilirmisiniz ? Bu sorunun cevabı evet.Kalkışa çok az bir süre var. Uçak havalanmak için pist başına doğru ilerliyor. Koltuğunda oturan bir yolcu ‘ben inmek istiyorum’ diyor. Son anda uçaktan inebilir mi?


Uçağa bindiniz. Koltuğunuza oturdunuz. Kapı kapanıyor, uçak kalkış için pist başına ilerliyor. Bu sırada çok önemli bir haber alıyorsunuz. O haber sonrasında uçmanızın bir anlamı da kalmıyor. Kalkıştan önce uçaktan inebilir misiniz? Bu sorunun cevabı evet. Ama uçağın kapısından polis eşliğinde alınmanızdan hakkınızda tutanak tutulmasına, uçağın rötara girmesine belki de diğer yolcuların size dava açmasına da hazırlıklı olun…

UÇUŞTAN VAZGEÇME HAKKI


Yolcu olarak uçak biletini satın aldığınızda, havayolu şirketi ile aranızda bir anlaşma yapılmıştır. Havayolu, ödediğiniz ücret karşılığında sizi bir noktadan diğerine uçuracaktır. Bu anlaşmada yolcu olarak sizin bu hizmetten yararlanmama yani ‘uçuştan vazgeçme’ hakkınız vardır. Havayolu, uçmayı isteyen yolcusunu zorla uçuramaz.

KURAL NASIL İŞLİYOR


Uçak pist başına ilerlerken örneğin bir yakınınızın ölüm haberini aldınız. Uçaktan inmek istiyorsunuz. Baş üstünde yer alan ve kabin memurunu çağırmanızı sağlayan ikaz düğmesine basın. Kabin memuruyla bu gelişmeyi paylaşın. Kabin amiri, bu bilgiyi kokpitte pilotlara iletecektir.

Ancak keyfi nedenler veya yolcunun ifadelerinde tutarsızlık gibi hallerde kaptan pilot bu isteğinizi yerine getirmeyebilir. Kurallar gereği uçakta son söz, mesul kaptan pilotun.Pilotlar, kalkış sırasından çıkıp uçağa yeniden merdivenin yanaşması ve işlemlerin yapılması için park pozisyonuna gidecektir. Bu sırada uçak döndüğü için yer hizmetleri de hazırlık yapmaya başlar.

DAVA AÇILIRSA


Yolcunun uçaktan indirilmesi, bagajı, tekrar güvenlik kontrolü derken yerde ciddi zaman kaybı yaşanabilir. Oluşacak rötarla örneğin uçakta kalan bir yolcu “Ben bu yolcu nedeniyle çok önemli bir iş görüşmemi kaçırdım, maddi zararım var” diyerek dava açabilir.

« GERİ
İLERİ »

Facebook Comments23 APPID