Dolar 32,7682
Euro 35,0901
Altın 2.459,44
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
29°C
Parçalı Bulutlu
Paz 30°C
Pts 30°C
Sal 29°C
Çar 29°C

14 aydır fatura kesmeyen organizasyon sektörü vergilerin ertelenmesini bekliyor.

14 aydır fatura kesmeyen organizasyon sektörü vergilerin ertelenmesini bekliyor.
12 Mayıs 2021 08:00 | Son Güncellenme: 12 Mayıs 2021 12:27
1.722
A+
A-

Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği Başkanı Hüseyin Kurt, pandemi nedeniyle sektörün yaşadığı zorluklar hakkında sektör temsilcileriyle Zoom’da bir araya geldi. Basın mensuplarının sorularını cevaplayıp değerlendirmelerde bulundu.

18 STK’dan Sektörel Çığlık

“Ülkemize katma değer yaratmaya devam edecek, ekonomik ve sosyal öneri ve taleplerimizin desteklenmesini bekliyoruz”

Tüm dünyayı etkisi altına alan, sosyal, ekonomik ve toplumsal hayatımızı derinden etkileyen Covid-19 salgınının bir an önce geçmesi hepimizin ortak dileği.

Sektörde gelir üretemediğimiz 14 ayı tamamladık. Sektör bileşenleri olarak sorunlarımızı bir kez daha dile getirmek istedik.

Bu sektörler bileşenleri; birbiriyle bağlantılı 50’den fazla sektör ve dolayısı ile ülke ekonomisi ve istihdam için taşıyıcı kolon niteliği gören bir ekosistemdir.

Binlerce firma ve alt tedarikçisi ile birlikte 500 binden fazla kişiye direkt iş imkanı sağlayan ve toplamda 1 milyonun üzerinde kişiyi etkileyen, yıl içerisinde 70-80.000 civarında küçük, orta ve büyük ölçekli aktivite gerçekleştiren, yıllık 1.000.000 civarında günlük sigortalı personel çalıştıran bir endüstriyiz.

Sivil Toplum Kuruluşları

Her türlü iş dünyası toplantısı, eğitim, seminer, konferans, yurt içi ve yurt dışı teşvik ve motivasyon gezileri, kongre, fuar, festival, şov, konser ve düğünler, gala, etkinlik ve spor organizasyonları, sinema, iletişim ve yaratıcı endüstriler altında toplanan çok büyük bir endüstrinin temsilcileri olan 18 dernekten oluşan sektör bileşenleriyiz.

Mart 2020’de hayatımıza giren ve girdiği günden beri sağlığımızı, sosyal hayatımızı, işimizi, aşımızı, kısacası hayatın akışını derinden etkileyen pandemi kaynaklı krizi en ağır yaşayan sektörleriz.

Pandemi ilanının hemen ardından tüm platform, kurum ve kuruluşlarla yaptığımız görüşmelerde defaatle dile getirdiğimiz gibi sektörümüz; henüz geçmiş yıllardan kaynaklı ekonomik ve sosyal sıkıntıları aşamamışken, maalesef daha önce hiç yaşamadığımız ölçek ve türde yeni bir krizle baş başa kaldı.

Sektörümüzün ayakta kalabilmesi, ülkemize katma değer üretebilmesi, sağladığı istihdamı koruyabilmesi, pandemi sonrasında hizmet üretebilmesi ve 2023 hedeflerini yakalayabilmesi şüphesiz alacağı desteklere ve faydalanabileceği teşvik paketlerine bağlıdır.

Krizin ilk günlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketinde bizim endüstrimizin de yer alması, elbette tarafımızdan memnuniyetle karşılanmış ve sektörümüz adına bir kazanım olarak kabul edilmiştir. Ancak, kısa çalışma ödeneği, vergilerin ertelenmesi, KDV ve stopaj düzenlemeleri vb. çalışma ve destekler, sektörümüze belli ölçüde nefes aldırmakla birlikte yaşanan krizin boyutlarına göre kısıtlı kalmıştır.

Bu aylarda başlaması beklenilen “turizm hareketi” kitlelere hitap eden her tür organizasyonlar ve çalışma alanı olarak göz önüne alındığında, kesinlikle hareketlilik beklenilmemektedir. Uluslararası şirketlerin çalışanlarına Haziran ayı sonuna kadar toplantı, etkinlik ve organizasyonlara katılım yasağı getirmiş olmaları da dikkatlerden kaçmamalıdır.

Bu sıkıntılı sürecin faaliyet alanımız açısından 2021 yılı sonu ve hatta 2022 yılına uzayabileceği göz önünde tutulduğunda, ticari hayatlarımıza devam edebilme olasılığımızın her geçen gün azaldığı anlaşılmaktadır.

Bizler faaliyetlerimizin başlaması durumunda her türlü tedbirin alınması konusunda üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız. Bu amaçla sektörlerimizi temsil eden sivil toplum kuruluşları, kendi aralarında oluşturdukları komisyonlar ile “yeni normal” dönemde fuar, kongre ve etkinliklerin nasıl düzenlenebileceği üzerinde çok verimli çalışmalar yapmışlar, ilgili mercilere bu çalışmalarını sunmuşlardır. Sağlık Bakanlığımızın yönergeleri ile bu çalışmaların izdüşümü olarak alınacak önlemler eşliğinde faaliyetlerimize başlayacağımız günü sabırsızlıkla beklemekteyiz.

Yapılan tüm araştırmalarda, salgından en fazla etkilenen sektörün turizm sektörü ve bu sektörün ülke ve şehir ekonomilerini besleyen, her alanda nitelikli insan kaynağı yetiştirmeye yüksek katkısı ile gözde segmentindeki endüstri üyeleri olarak, işlerin durma noktasına geldiği açıkça görülmektedir.

 Sektörümüzün öncelikli talepleri şunlardır:

 1. Sektör bileşenleri için Kısa Çalışma Ödeneğinin (KÇÖ) 31.12.2021 tarihine kadar devam ettirilmesi,
 2. Kongre, toplantı, etkinlik ve fuar sektörü bileşenlerinin de aşılanma takviminde öne alınması,
 3. Her türlü etkinlik ve organizasyonların açılış tarihlerinin belirlenmesi,
 4. Ertelenen kredi borçlarının vadesi gelmiş olsa bile sektörel faaliyetlerin başlayamaması nedeni ile faizsiz yapılandırılması,
 5. Sektörün nakit ihtiyacı için 2019 yılı ciromuz esas alınarak bu cironun en az %40’ı kadar bir meblağının bankalar üzerinden 2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz şekilde sermaye olarak şirketlere enjekte edilmesi,
 6. COVID-19 güvenli kongre, toplantı kriterleriyle organizasyonların yapılabilmesinin önünün açılması ve desteklenmesi
 7. Stopaj indirimi,
 8. KDV indirimi,
 9. İşveren SGK prim desteği verilmesi,
 • SGK, KDV, muhtasar, kurumlar vergisi ve gelir vergisi tahakkuk, ödeme ve yapılandırmalarının en az 1 yıl olmak üzere faizsiz ertelenerek takip eden yıldan itibaren yapılandırılması,
 • Salgından etkilenmiş turizm, etkinlik ve organizasyon sektör bileşenleri için sicil affı çıkarılması.

 

Her daim ülkesi için üretmeye, istihdamı korumaya ve ekonominin çarklarının dönmesi adına katkı sağlayan endüstrimiz, teşvik ve destek paketlerini alamaması durumunda; başlayan firma kapanmaları devam edecek ve özellikle kısa çalışma ödeneğinin korunamaması durumunda da nitelikli istihdam kaybı önlenemeyecektir.

Dünyanın önde gelen destinasyonları arasında ilk 10’a giren güzide şehrimiz İstanbul’umuzu, pandemi kaynaklı krizle birlikte dünyanın eşitlendiği bu dönemi fırsata çevirerek gerekli destek ve doğru stratejiler doğrultusunda tekrar hak ettiği şekilde konumlandırmak için göreve hazırız.

Aşağıda isimleri bulunan endüstrileri temsil eden sivil toplum kuruluşları olarak, mevcut tecrübe ve insan kaynaklarımızı kaybetmeden bu süreçten çıkabilmek için var gücümüzle çalışacağımıza kamuoyu önünde söz veriyoruz.

 

AFYAD                      Avrasya Fuar Yapımcıları Derneği

DPİD                         Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği

FSTD                         Fuar Stand Tedarikçileri Derneği

I-MICE                      Uluslararası Mice Endüstrisi Derneği

İSTAV                       İstanbul Sanat Tanıtım Araştırma Vakfı

MPI                            Uluslararası Toplantı Profesyonelleri Derneği

PCO                           Profesyonel Kongre Organizatörleri Sivil İnisiyatifi

RYD                           Reklam Yaratıcıları Derneği

SITE                          SITE Motivasyon Etkinlikleri Turizmi Yöneticileri Derneği

SSTD                         Sergileme ve Stand Tasarımcıları Derneği

TEODER                    Tüm Etkinlik ve Organizatörleri Derneği

TESIYAPDER           Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Derneği

TETSED                     Tüm Etkinlik Teknolojileri Sektörü Derneği

TUED                         Uluslararası Etkinlikler Derneği

TÜHİD                       Türkiye Halkla İlişkiler Derneği

UFYD                         Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği

YEKON                      Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği

YEPUD                      Yaratıcı Etkinlikler Planlama ve Uygulama Derneği